ZARZĄD OBIEKTÓW SPORTOWYCH W KOSZALINIE

Hala Sportów Walki, przy ul. Fałata

Nowa hala została zbudowana na miejscu wyburzonych pawilonów, przylegających do hali Gwardii. Obiekt powstał w ekspresowym tempie. 18 września 2008 roku rozstrzygnięto przetarg na budowę, a  jej zakończenie, jeszcze nieoficjalnie, zakończyło się 16 grudnia 2009 roku. Hala wraz z wyposażeniem kosztowała ok. 7 mln 700 tys. zł. Zapłaciło za nią miasto. W budynku, który ma aż 1848,9 metrów kwadratowych (co stawia go pod względem wielkości w czołówce tego typu obiektów w naszym kraju) mieści się hala sportowa, podzielona ruchomą kurtyną dźwiękoszczelną. Po rozsunięciu kurtyny, hala ma wymiary, które pozwalają na organizację zawodów nawet na szczeblu europejskim. Obiekt jest przystosowany dla niepełnosprawnych. Na trybunach dla publiczności zmieści się 280 osób (miejsca siedzące). Obiekt jest czynny od godz. 8 do 22. Rano odbywają się zajęcia dla szkół, popołudniu ćwiczą sportowcy z koszalińskich klubów.

panorama - Hala Sportów Walki

Koszalin ma w końcu wymarzoną halę

Sale oddzielone dźwiękoszczelną kurtyną, wyłożone matami tatami, siłownia, sauna, składane trybuny na 280 osób, wygodne pokoje dla sędziów i trenerów - w Koszalinie powstała jedna z najnowocześniejszych w kraju Hala Sportów Walki.

Nowa hala została zbudowana na miejscu wyburzonych pawilonów, przylegających do hali Gwardii. O jej budowę od trzech lat walczyli działacze klubów Judo Samuraj i Judo Gwardia Koszalin. Osiągnęli sukces. Miasto znalazło pieniądze na inwestycję i ogłosiło przetarg. Hala powstawała ekspresowo. 18 września 2008 roku rozstrzygnięto przetarg na jej budowę. Wygrała koszalińska firma Kuncer. Już dzień po podpisaniu umowy, na początku października, rozpoczęły się prace. Najpierw trzeba było rozebrać stare pawilony po poprzedniej hali judo, która w 2005 roku zawaliła się pod nawałem śniegu. W listopadzie i grudniu zaczęły pojawiać się fundamenty i pierwsze elementy konstrukcyjne nowego budynku. W styczniu mury już stały, rozpoczęła się budowa dachu. 18 lutego zakończył się pierwszy etap budowy. - Nasze marzenia się spełniają – cieszył się wtedy Marian Tałaj, judoka, brązowy medalista z Montrealu.

Podczas drugiego etapu budowy surowy budynek zaczął stawać się prawdziwą halą sportową. Ekipa budowlana położyła instalację elektryczną, kanalizację i ogrzewanie. Zostały już tylko prace wykończeniowe – położenie tynków, glazury, terakoty i wykładzin. Wyposażone zostały łazienki, siłownia i sale do ćwiczeń. Zakończenie budowy Koszalin świętował 16 grudnia zeszłego roku. Na początku stycznia hala została zaakceptowana przez nadzór budowlany. Wtedy na salę ćwiczeń, na razie nieoficjalnie, wkroczyli sportowcy. Choć nie wszystko było gotowe, młodym judokom to nie przeszkadzało. Ćwiczyli na pożyczonych matach tatami (na własne hala musiała poczekać jeszcze półtora miesiąca), ale i tak wszyscy byli zachwyceni.

- To jeden z najlepszych i najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce – ocenia Andrzej Adamski, trener Klubu Judo Samuraj. - Jestem dumny, że udało nam się postawić coś takiego w Koszalinie. Tym wszystkim młodym, zdolnym ludziom należy się miejsce, gdzie mogą trenować.

Hala wraz z wyposażeniem kosztowała ok. 7 mln 700 tys. zł. Zapłaciło za nią miasto. W budynku, który ma aż 1848,9 metrów kwadratowych (co stawia go pod względem wielkości w czołówce naszego kraju) mieści się hala sportowa, podzielona ruchomą kurtyną dźwiękoszczelną. Na każdej połowie są pełnowymiarowe pola walki wyłożone matami. Takie rozwiązanie pozwala trenować jednocześnie dwóm zespołom. Po rozsunięciu kurtyny, hala ma wymiary, które pozwalają na organizację zawodów nawet na szczeblu europejskim. Obiekt jest przystosowany dla niepełnosprawnych.

Hala Sportów Walki

Na trybunach dla publiczności zmieści się 280 osób (miejsca siedzące). Przy hali działa radiowęzeł. Obiekt jest czynny od godz. 8 do 22. Rano odbywają się zajęcia dla szkół, popołudniu ćwiczą sportowcy z koszalińskich klubów:

  • JUDO „SAMURAJ”
  • JUDO „GWARDIA”
  • Koszaliński Klub Karate KYOKUSHIN
  • Pomorska Akademia AIKIDO
  • Klub Rugby,
  • KS GWARDIA – piłka nożna
  • TKKF

Judo w Koszalinie

1959 – powstanie sekcji judo
1972 – Igrzyska Olimpijskie w Monachium, udział Mariana Tałaja
1976 – Igrzyska Olimpijskie w Montrealu,
brązowy medal Mariana Tałaja, V miejsce Mariana Standowicza

Lata 70. – wiele medali zdobytych podczas kolejnych Mistrzostw Polski:
J. Gałecki, L. Wesołowski, J. Pater, C. Wojniusz, T. Wywioł, D. Lutyński, W. Kaczkan, G. Burda, J. Cyran, M. Wiliński.

Lata 80.
– początek kobiecego judo w Koszalinie

1992
– Ewa Krause mistrzynią Europy juniorek w Izraelu
1994 – Ewa Krause mistrzynią Europy seniorek w Gdańsku
1996 – Igrzyska Olimpijskie w Atlancie – V miejsce Ewy Krause


Zapraszamy do obejrzenia:

Copyright © 2020 Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o. Koszalin. Wszelkie prawa zastrzeżone.  Tworzenie stron internetowych   polityka cookies   klauzula informacyjna